Li Jansson, Säkerhetsföretagen

Att regeringen vill bredda rutavdraget är positivt. Men lagrådsremissen från den 13 augusti håller inte måttet. Den ursprungliga idén om trygghetsrut har urvattnats till enklare tillsyn som blomvattning. Tjänsterna ska uttryckligen inte omfattas av auktorisation, vilket öppnar upp för kriminella att komma in på marknaden. Dessutom visar en ny opinionsundersökning att svenskarna föredrar avdrag för övervakade hemlarm framför avdrag för tilltittning.

För att införandet av trygghetsrut ska leda till högst trygghet för medborgarna är det tre saker som måste uppfyllas.

För det första – tjänsterna måste vara auktoriserade. Det är lätt att det låter som att branschen talar i egen sak, men dagens lagkrav på auktorisation är samhällsnyttigt. Alla medarbetare i auktoriserade bevakningsföretag granskas av Länsstyrelsen, Polisen och Säkerhetspolisen. Ytterst kan bevakningsföretag förlora auktorisationen och den som bedriver illegal bevakning kan dömas till fängelse.

Joachim Källsholm

Auktorisationskraven finns till då det förekommer att grovt kriminella försöker starta olika former av bevakning. Vanligen sker försöken genom enklare former av bevakning, men de stoppas tack vare auktorisationen. Att regeringen nu föreslår att rutavdraget ska utvidgas till ”enklare tillsyn av bostad” men helt utan auktorisationskrav får i bästa fall beskrivas som aningslöst.

För det andra – tjänsterna måste vara effektiva. Exempelvis skulle en timmes enklare tillsyn kosta 300 kronor i timmen för att tända och släcka lampor. Det kan jämföras med att ett vanligt hemlarm kan övervaka ett hem dygnet runt i en månad och samtidigt möjliggöra styrning av belysning från hemlarmets mobilapp för samma belopp som två besök för att tända lamporna skulle kosta.

För det tredje – konkurrensvillkoren mellan närliggande tjänster måste vara rimligt utformade. Det går heller inte att, som regeringen föreslår, skapa en tydlig gräns mellan bevakning och enkla tillsynstjänster. Exempelvis kan man redan i dag med hemlarmstjänst automatiskt tända och släcka lampor eller låsa och låsa upp dörrar på distans. Ur ett konkurrensperspektiv är det orimligt att staten gynnar en närliggande tjänst, men inte den andra.

Vi har länge förespråkat att trygghetsrut ska kunna utföras av certifierade hemlarmsföretag.  Företag som redan bevakar fastigheter kan också enkelt erbjuda tjänster i privata bostäder. Att inkludera hemlarm i trygghetsrut skulle också skapa jobb, då 70 procent av månadskostnaden kan hänföras till arbetskraftskostnader.

Redan i dag finns en fungerande sektor med över en halv miljon hemlarmsanslutna hushåll. Frågan borde istället vara hur fler ska få tillgång till kvalitetssäkrade hemlarm trots små inkomster. Redan i dag ser vi att hemlarmsanvändandet är dubbelt så högt bland låginkomsttagare i det brottstyngda Malmö jämfört med i Stockholm, vilket tär på redan små ekonomiska marginaler. Samtidigt har hälften av svenska villahushåll med högst inkomster hemlarm jämfört med var fjärde villaägare med lägst inkomster. Ett avdrag som underlättar för fler med små inkomster att skaffa uppkopplat hemlarm skulle också säkra att alla får högre kvalitet i säkerheten, jämfört med att hänvisa låginkomsttagare till den enklare tilltittningen.

En ny undersökning som Säkerhetsföretagen låtit göra visar också att allmänheten helst vill ha ett trygghetsrut som utförs av hemlarmsföretag. Hela 49 procent föredrar förslaget om rutavdrag före övervakade hemlarm, jämfört med 23 procent som föredrar regeringens förslag om avdrag för enklare tilltittning. Samma undersökning visar att intresset för hemlarm ökar bland hushåll i eller nära områden som Polisen definierar som särskilt utsatta, om priset kunde halveras till 200 kr/mån.

Från våra företag vet vi att inbrotten minskar med ca 70 procent bland villor med hemlarm. Effekten är särskilt stor i de mest brottsutsatta kommunerna. En amerikansk studie visar att fler hemlarm i ett område minskar inbrotten i hela området, även för hus som saknar hemlarm. Att hemlarmen innebär just verifierade larm vid inbrott, brand och vattenskador avlastar polis och räddningstjänst.

Larmcentralerna hjälper till i realtid vid utryckningar. Inget av detta går att genomföra med regeringens tilltittningsförslag. Enligt det förslaget utförs tjänsterna vid en viss bestämd tid i veckan, inte vid tillfällena när brottet, branden eller vattenskadan faktiskt sker. I den enklare formen av ”tilltittning” saknar också utföraren utbildning att agera, till skillnad från när väktare, polis eller brandkår åker på utryckningar från certifierade hemlarm.

 

Li Jansson, branschchef, Säkerhetsföretagen
Joachim Källsholm, ordförande, Säkerhetsföretagen