Swesec har slutit ett nytt samarbetsavtal med Stockholmsmässan avseende Skydd 2016. Samarbetet under Skydd 2014 blev mycket framgångsrikt för båda parter. I det nya avtalet som blev klart nyligen har Swesec och de fyra delbranschföreningarna SEM Group, Svebra, Swegroup och SLR ansvaret för tre delar:
- Seminarieprogrammet på en av fyra scener
- Bemanning av egen monter på 100 kvm
- Den gemensamma branschmiddagen på onsdag kväll
– Det här ger oss stora möjligheter att engagera våra medlemmar mer aktivt. Vi kommer bland annat uppmana medlemmarna att komma med förslag på intressanta talare och ämnen som vi kan erbjuda från Swesec-scenen. Dessutom vill vi få in nya idéer om hur vi kan utnyttja vår monter, som i dag delas av de fyra delbranschföreningarna, på ett mer effektivt sätt. Först och främst vill vi i anslutning till vår scen så vi får en naturlig samlingsplats före och efter de populära seminarierna, säger Swesecs ordförande Urban Doverholt.
Den stora galamiddagen på Skydd 2014 blev en succé och nu upprepas konceptet 2016.
– Vi var noga med att få bort allt som handlar om tal och prisutdelningar. Fokus ska vara på underhållning, god mat och en fantastisk stämning. Och jag hoppas givetvis att så många branschkollegor som möjligt utnyttjar banketten för att representera och umgås, säger Urban Doverholt vidare.