Statsminister Stefan Löfvén (S) öppnar för att satsa mer pengar på det svenska försvaret, det framgick i den säkerhetsstrategi som han presenterade på DN Debatt under söndagen.

Regeringen ser åtta risker och hot mot Sveriges säkerhet – från militära hot till klimatförändringar, det klargjorde Stefan Löfvén med en 26-sidig strategi som även fick spela en betydande roll när han talade på Folk och Försvars rikskonferens i Sälen. Det var dock många som genast ifrågasatte hur denna skulle kunna omsättas i handling, rapporterar DN.

– Låt oss nu bygga på samförstånd. Försvars- och säkerhetspolitik är inte av den karaktären att man bara kan ladda på med lättvindiga utspel om miljarder, sade Stefan Löfven.

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här.

2015 beslutade regeringen att stegvis höja anslagen till försvaret under perioden 2016-2020, men under inledningen av 2017 har tre borgerliga partier, M, C och KD, krävt att anslagen ska höjas ytterligare, något regeringen tidigare inte valt att diskutera. Istället har dessa frågor hänvisats till den försvarsberedning som kommer att tillsättas senare i år.

Förra veckan rapporterade Aktuell Säkerhet om en undersökning som genomförts av DN och Ipsos som visade att två av tre svenskar saknade förtroende för det svenska försvaret och dess förmåga att skydda Sverige.

– Låt oss nu inom ramen för försvarsgruppen sitta ner och diskutera: vilken försvarsförmåga behöver vi förstärka, hur vi förstärka den och om det då kommer att behövs mer resurser – då är vi naturligtvis villiga att diskutera det, sade Stefan Löfven till DN under Folk och Försvars rikskonferens.

Hur mycket pengar det rör sig om är dock oklart.

– Låt nu försvarsministern sitta ner med försvarsgruppen och se hur vi ska höja försvarsförmågan. Det är den här regeringen – vill jag påminna om – som sett till att vända och höja försvarsförmågan. Vi har gjort det i samråd med de partier som ingår i försvarsöverenskommelsen – låt oss då se till att hålla i det – så gör vi det bästa för svenskt försvar, sade Löfven till DN.