Check Point Software Technologies Ltd. lanserar Threatcloud Intellistore, en marknadsplats för information om hot där företag och organisationer kan välja mellan en mängd olika källor för information om hot som automatiskt stoppar cyberattacker. Det nya erbjudandet bygger på Check Point Threatcloud, det första samverkande globala nätverket för att bekämpa cyberkriminalitet i realtid.
Företag behöver kunna välja ut vilken information om hot de behöver – och sedan använda denna information direkt i nätverket för att stoppa cyberattacker. Men källorna för denna viktiga information är idag fragmenterade från flera olika leverantörer beroende på land och bransch, skriver Check Point. Med företagets mjukvarubaserade säkerhetsarkitektur Software-defined Protection (SDP) blir det preventiva skyddet enkelt och flexibelt, och konverterar snabbt information om hot till realtidsskydd.
Threatcloud Intellistore lanseras tillsammans med flera partners – ISIGHT Partners, Crowdstrike, IID, Netclean, Phishlabs, Sensecy och Threatgrid – för att erbjuda information om hot till kunder världen över. Kunderna får möjlighet att anpassa sina informationsflöden efter behov, från en mängd olika källor, såsom inom geografiska områden, branscher och typer av skydd. På så sätt skapas en enda källa för de mest relevanta informationsflödena som automatiskt kan översättas till skyddsfunktioner för att stoppa hot vid Check Points gateways genom att utnyttja den existerande infrastruktur och de policys som redan fastställts på företaget.
– Threatcloud Intellistore är ett banbrytande samarbete som eliminerar den nuvarande splittringen av all den information som finns på marknaden och är den första plattformen som automatiskt samlar hotinformation och omvandlar den till skydd, säger Lars Berggren, country manager Check Point Sverige.
Threatcloud Intellistore finns tillgängligt för alla Check Points säkerhetsgateways via partners: http://partners.us.checkpoint.com/partnerlocator/.
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Skaffa Aktuell Säkerhet Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.