Post- och telestyrelsen (PTS) har beslutat att porta produkter från de kinesiska tillverkarna Huawei och ZTE från svenska 5G-nät. Anledningen är att de bedöms vara en risk för Sveriges säkerhet.
Villkoren från PTS lyder som följer:
”Nyinstallation och ny implementering av centrala funktioner för radioanvändning i frekvensbanden får inte genomföras med produkter från Huawei och ZTE.”
Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här
Dessutom får 5G-operatörer fyra år på sig att plocka bort utrustning som redan hunnit implementeras från de två telekomtillverkarna. Beslutet kommer i samband med den auktion av svenska 5G-frekvenser som ska hållas om cirka tre veckor. Inför denna auktion har PTS tagit hjälp av Försvarsmakten samt Säkerhetspolisen för att nå fram till sitt beslut.
Läs även: USA vill inför chiprestriktioner mot Huawei
”Kina utgör ett av de största hoten mot Sverige. Den kinesiska staten bedriver cyberspionage för att främja sin egen ekonomiska utveckling och utveckla sin militära förmåga. Det sker genom omfattande underrättelseinhämtning och stöld av teknologi, forskning och utveckling. Det här måste vi förhålla oss till när framtidens 5G-nät byggs. Vi kan inte kompromissa med Sveriges säkerhet”, skriver Säpochefen Klas Friberg i en kommentar.
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Skaffa Aktuell Säkerhet Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.