I samband med att det är valår i år kommer Google att införa en rad åtgärder för att motverka att desinformation sprids via deras plattformar, det rapporterar TT.

Bland annat måste annonsörer registrera sig och ska enbart kunna rikta sina annonser utifrån åldersgrupp, kön och postnummerområde. Dessutom kommer det att finnas en databas som kommer att lagra information om vem som står bakom specifika annonser, hur mycket de har betalat för det samt till vilka målgrupper annonsen riktar sig.

– När nu många vänder sig till Google och Youtube för att hitta information kring valet är det extra viktigt att våra plattformar inte missbrukas, säger Sara Övreby på Folk och Försvars rikskonferens.

Google ska även inrätta ett särskilt valteam med medarbetare från Googles svenska kontor och internationella experter från Google. Experterna ska finnas tillgängliga för myndigheter, politiker och journalister som vill ha direktkontakt med Google. Därtill kommer techjätten att erbjuda politiska partier och utbildningar i säkerhetsfrågor. Mediehus kommer även att erbjudas stöd för att kunna stärka arbetet mot bland annat överbelastningsattacker.