Erik Gutwasser, Mastercard

Enligt siffror från Europeiska kommissionen utgör små och medelstora företag (SME) 99 procent av alla företag i Europa och står för över 85 miljoner arbetstillfällen. De är avgörande för innovation, hållbarhet och digital utveckling – men just deras digitala framsteg gör dem också sårbara.

– Norden är en av världens mest digitaliserade regioner. Det har drivit innovation, men också inneburit en större exponering för cyberhot, säger Gutwasser.

Danmark toppar listan i Norden med 35 procent drabbade företag, följt av Sverige på 29 procent. I Norge är siffran något lägre, 21 procent.

Begränsar tillväxt och trygghet

Rapporten visar också att många småföretag drar sig för att expandera sin verksamhet av rädsla för cyberhot. .

– Det är allvarligt. Om företag känner sig begränsade i en värld där det digitala är normen, riskerar vi att hämma Europas konkurrenskraft, säger Gutwasser.

En bidragande faktor är att mindre företag ofta saknar dedikerad cybersäkerhetspersonal, till skillnad från större aktörer.

– I mindre bolag är man ofta generalist och ansvarar för allt. Det blir svårt att hinna tänka på cybersäkerhet i det dagliga arbetet, säger han.

Mastercard lanserar verktyg för småföretag

För att möta hotbilden har Mastercard lanserat en rad tjänster riktade särskilt till mindre företag:

  • Mastercard Trust Center – en plattform där företag enkelt kan få tillgång till verktyg, guider och konkreta råd.
  • My Cyber Risk – ett skräddarsytt verktyg som analyserar sårbarheter i företagets digitala miljö och föreslår åtgärder.
  • ID Theft Protection – en tjänst som bevakar och varnar vid identitetsstöld samt ger stöd för återställning.

– Trust Center är ett första steg. Där finns bland annat enkla och praktiska tips alla företag kan följa. Det handlar om små investeringar som kan göra stor skillnad, säger Gutwasser.

Samarbete krävs

– Vi måste samverka – banker, företag, myndigheter. Alla behövs. Det gäller inte bara att skydda sig, utan att förstå hoten och våga agera, säger han.

Gutwasser betonar att cybersäkerhet är ett gemensamt ansvar.

Ett exempel är Mastercard´s European Cyber Resilience Centre (ECRC), där centrets roll är att stärka försvaret mot cyberhot i nära samarbete med centralbanker, Europol, Interpol och nationella brottsbekämpande myndigheter.

Syftet är att dela kunskap och erfarenheter för att stärka det kollektiva skyddet.

AI – hot och lösning

AI-utvecklingen lyfts i rapporten som både ett verktyg och en utmaning.

– De bedrägerier som tidigare var manuella har blivit mycket mer sofistikerade med AI. Men just därför måste vi också använda AI i vårt försvar. Det bästa skyddet mot AI-bedragare är AI-baserad säkerhet, säger Gutwasser.

Mastercard har sedan 2018 investerat över 100 miljarder kronor i cybersäkerhet. Bolaget hanterar över 150 miljarder transaktioner globalt varje år – och det är just i denna data som bolaget ser sin styrka.

– Vi har en unik position och ett ansvar. Därför gör vi det här – inte bara för att skydda oss själva, utan hela ekosystemet.