OH1042S heter den taksjutsport från Assa Abloyt som är fyra gånger snabbare än en vanlig takskjutport. Öppningshastigheten är en meter per sekund, vilket sparar i genomsnitt 20 sekunder per cykel.
Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här
Taksjutsporten är optimal för för verksamheter med portar som används mycket, med fordon som är olika höga, där temperaturkontroll är viktigt, där portkollisioner är vanliga eller där det är viktigt att minska drag och damm. Den har även en ljusridå som gör att dörren stoppas omgående innan den kolliderar med någon form av hinder.
– När portens fotocellsystem upptäcker ett hinder i öppningen stoppas den omedelbart, vilket minskar risken för olyckor och skador. Eftersom porten är snabbare minskar också risken för kollisioner med fordon och last avsevärt, säger Henrik Paulsson, marknadschef, Assa Abloy Entrance Systems.
Takskjutporten har en effektiv tätning som skyddar mot vatten, vindlaster och luftgenomsläpp. Tillsammans med portens snabbhet innebär det bättre kontroll över inneklimatet – vilket gynnar både personalen och miljön.