Ulrik Åshuvud, Transparency International Sweden

Vilka är de främsta målen med Antikorruptionsforum 2026, och hur skiljer sig årets fokus jämfört med tidigare år?

– TI Sverige arrangerar ett årligt forum för att bidra till större samverkan mot korruption i samhället. Årets forum har två parallella spår. Lärande & Inspiration samt Utblick & Perspektiv. Man kommer att kunna fördjupa sina kunskaper om bland annat korruptionsrisker i miljöarbetet, det pågående arbetet med att stärka motståndskraften mot korruption i offentlig förvaltning, om visselblåsning i praktiken, om korruptionsrisker i lokalsamhället eller om hur företag kan utnyttjas som brottsverktyg i det första spåret. I det andra spåret tas frågor om hur Sverige kan bättre motverka mutor i internationella affärer och förhindra korruptionsriskerna inom försvarssektorn. Hur förändras riskbilden i det nya biståndet? Är ett svenskt lobbyregister på väg? Och vad menas med missbruk av offentlig ställning?

Hur ser du att resultaten och diskussionerna från Antikorruptionsforum kan påverka det nationella arbetet mot korruption, både i offentlig och privat sektor?

– Det är ett bidrag till den pågående debatten och reformarbetet. Vi ser ett tydligt intresse från både offentlig och privat sektor, men också andra delar av civilsamhället och akademin, att aktivt delta och bedömer att forumet kan vara en katalysator för de behov av förändringar som behövs. I tillägg är det en årlig nationell samlingspunkt för transparens, integritet och ansvarsutkrävande i arbetet mot korruption.

Vilka konkreta initiativ eller uppföljningsaktiviteter planeras efter forumet för att omsätta diskussioner och rekommendationer i praktisk handling?

– Flera av programpunkterna på forumet är högaktuella, såsom förslag från Forumet för samverkan mot korruption – viktiga förändringar som TI Sverige de senaste åren har aktivt drivit t.ex. inrättande av en nationell upphandlingsdatabas, utvärdering av genomförandet av visselblåsarlagen och en obligatorisk anmälningsplikt för kommuner och regioner vid misstanke om korruptionsbrott. Det är bara några exempel på frågor som vi ser att forumet kan skapa momentum kring. Andra exempel är de stärkta reglerna kring partifinansiering och förslag till Sveriges första lobbyregister och att regeringen går vidare med den föreslagna nya Lagen om korruptionsbrott.