Acronis låter meddela att de köper upp DeviceLock, en leverantör av skydd mot dataläckage och kontroll av enheter/portar för storföretag och myndigheter över hela världen. Enligt avtalet blir DeviceLock bli ett helägt dotterbolag till Acronis.
– Genom att utöka vår portfölj av produkter och tjänster för cyberskydd med DeviceLocks lösningar så kan vi ge våra kunder och partners en enkel väg att få oöverträffad DLP-funktionalitet på ett kostnadseffektivt sätt. Vi funderar på att ta fram nya lösningar, såväl genom egen utveckling som att köpa upp ytterligare ledande leverantörer för att kunna erbjuda ytterligare funktioner till vårt befintliga utbud. I en värld där IT-säkerheten ständigt förändras är vi fast beslutna att fortsätta med utveckling av våra lösningar så att de hela tiden svarar mot marknadens behov, säger Serguei Beloussov, Acronis grundare och CEO.
– Genom samgåendet med Acronis kan vi accelerera innovationstakten för produkter, expandera vår distributionskanal och utöka vår befintliga teknik till att svara mot kunders önskemål, säger Ashot Oganesyan, DeviceLock CTO och grundare.
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Skaffa Aktuell Säkerhet Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.