Shadow-IT sprids snabbare i tider av distansarbete
En av sju kontorsarbetare som jobbar på distans vet inte vilka appar och programvaror som är godkända av IT-avdelningen, vilket skapar Shadow IT-miljöer. Det visar en ny Sifo-undersökning, som gjorts på uppdrag av molntjänstbolaget Citrix. Den snabba tillväxten och tillgängligheten av molnbaserade programvaror och appar, som exempelvis Slack och Dropbox, har medfört att så kallad […]
Linda Kante
Uppdaterad: 28 september 2020Publicerad: 28 september 2020
En av sju kontorsarbetare som jobbar på distans vet inte vilka appar och programvaror som är godkända av IT-avdelningen, vilket skapar Shadow IT-miljöer. Det visar en ny Sifo-undersökning, som gjorts på uppdrag av molntjänstbolaget Citrix.
Den snabba tillväxten och tillgängligheten av molnbaserade programvaror och appar, som exempelvis Slack och Dropbox, har medfört att så kallad Shadow IT spridit sig. Det sträcker sig även utanför arbetsverktygen till anställdas personliga smarttelefoner eller bärbara datorer. Det gör att företagsinformation sprider sig till olika molntjänster av appar och programvaror som inte stöds av IT-avdelningen, vilket kan leda till stora säkerhetsrisker för företagen.
Enligt en ny Sifo-undersökning, på uppdrag av Citrix, svarar 78 procent av de kontorsarbetare som distansarbetar att de vet vilka appar och programvaror som är godkända av IT-avdelningen. För kvinnor är andelen högre (82 procent) jämfört med männen (74 procent). Värt att notera är att 14 procent anger att de inte har koll på vilka appar och programvaror som stöds av företagets IT-avdelning,
– Om anställda använder arbetsverktyg som inte är godkända av IT-avdelningen, kanske på grund av okunskap eller att de anser att godkända appar och programvaror gör dem mindre produktiva, ökar det risken att obehöriga kan komma åt känslig och kritisk information från företagen, säger Suzana Drakulic, Sverigechef på molntjänstföretaget Citrix.
I samma undersökning visar det sig att två tredjedelar (67 procent) av respondenterna anger att de har fått hjälp att sätta upp en säker IT-miljö hemma, exempelvis genom utbildning, säker anslutning med mera. Fler än var fjärde (28 procent) anser att de inte fått någon hjälp med att få till en säker IT-miljö vid distansarbete.
– Distansarbete är det nya normala och kommer fortsätta även efter den rådande situationen. Problemet är bara att säkerhetsriskerna som uppstår genom Shadow IT fortsatt kommer vara ett hot som företagen måste ta på allvar. För att undvika Shadow IT i framtiden måste företag tillhandahålla nödvändig teknik som gör det möjligt för anställda att arbeta var som helst på ett produktivt och säkert sätt, avslutar Suzana Drakulic.
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.
Manage Consent
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Alltid aktiv
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.