Siemens och Aruba meddelar att de inleder ett strategiskt partnerskap som fokuserar på att sammanlänka Operational Technology (OT) och Information Technology (IT) för att på så sätt tillhandahålla nätverk som omfattar såväl fabriksgolvet som kontoret. 

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här

Klaus Helmrich, Siemens AG

Flera trender, som digitalisering, Industri 4.0 och industriell IoT, förutsätter att det går att överbrygga gapet mellan OT och IT. Typiskt sett har industriell OT inte varit tillräckligt kompatibelt med företags IT-nätverk. Detta resulterar i glapp, exempelvis i synligheten för data och enheter, och även för tillgänglighet och säkerhet. För att överbrygga detta krävs kunskap i dessa båda världar och kännedom om respektive verksamhets behov och säkerhetskrav. Prioriteringarna skiljer sig åt, på så sätt att det inom IT är cybersäkerhet och datakvalitet som är viktigast medan det i OT främst är fabrikens output och risken för avbrott som prioriteras.

– Samarbetet mellan Siemens och Aruba är ett viktigt steg mot att utveckla vårt erbjudande inom industrinätverk. Det är en av delarna som vi erbjuder det digitala företaget, och inkluderar då även IT-erbjudandet från Aruba. Kunder kan få tillgång till ett framtidssäkrat, integrerat nätverk som håller en hög tillgänglighet och säkerhetsnivå, säger Klaus Helmrich i ledningsgruppen på Siemens AG.

– Siemens och Aruba har arbetat tillsammans i nästan tre år för att bygga en bro mellan OT och IT. Det gör vi med hjälp av teknisk integrering och validerade referensdesigner. De lösningar som blivit resultatet av arbetet är mycket lämpade för tillämpningar inom industrin, och stöds av både Siemens och Arubas supportteam, säger Keerti Melkote, styrelseordförande och medgrundare till Aruba.

Lösningarna inkluderar trådade och trådlösa nätverksprodukter och programvara och stödjer nätverkssäkerheten i både IT och OT.