På konferensen Mötesplats Samhällssäkerhet samlas ledande aktörer inom säkerhet och beredskap för att diskutera Sveriges motståndskraft. Dag ett inleddes av Carl-Oskar Bohlin, minister för civiltförsvar, och MSB:s generaldirektör Mikael Frisell. Bohlin betonade i sitt öppningstal att säkerhetsläget är mer osäkert än på flera decennier:

Carl-Oskar Bohlin, minister för civiltförsvar, och Mikael Frisell, generaldirektör för MSB, öppnade konferens under ledning av moderator Katarina Tracy.

Världsordningen är i förändring, och vi måste anpassa oss. Sverige har börjat vända skutan, men vi måste skynda på.

Mikael Frisell, generaldirektör för MSB, poängterade även han att arbetet med det civila försvaret går framåt, men att mer behöver göras:

Vi ser en positiv utveckling, men vi är inte ikapp. Vi måste gå från analyser till konkreta åtgärder – robusta lösningar, inköp av kritiska resurser och ett tätare samarbete mellan stat, kommuner och näringsliv.

Budskapet är växla upp

Bohlin lyfta att nu har staten har ökat anslagen för civilt försvar från 8,5 miljarder 2022 till 15 miljarder i planerna framöver, vilket innebär att nu finns det mer resurser att arbeta med.

– Nu skjuter vi in pengarna, så nu måste vi i Sverige få saker att hända. Vi behöver bli snabbare, mer proaktiva och våga agera – rädslan att göra fel får inte bromsa oss, sa Bohlin.

Bubblande mässdel

Till konferensen finns i vanligt ordning en mässdel där flera innovativa lösningar presenterades. Bland annat visade FOI provtagningsutrustning för att identifiera mikrobiologiska hot i dricksvatten, och EuroTempest lyfte sitt arbete med skydd av känslig information inom NATO. Combitech demonstrerade sitt totalförsvarspel som är utvecklat för att stärka beredskapen och motståndskraften genom att simulera olika krisscenarier och incidenter.

– Det här är ett sätt som även skapar förståelse för varandras olika roller och ansvar när en kris sker, och hur många som måste med i planerna. Vi måste öva, öva och öva, säger Malin Lintzén, Combitech.

Från konferensens öppningstal var budskapet att Sverige måste gå från samverkan till konkret samarbete. Omvärldsläget kräver att vi agerar – nu. Dag två är det Anne Lagercrantz, SVT, Ida Texel, Upplands-Bro, Johan Sjöberg, Svenskt Näringsliv, Carl-Johan Edström, Försvarsmakten och Jens Mattson, FOI som har första passet.