Under lördagen bekräftades det att Coops mjukvaruleverantör Kaseya utsatts för en utpressningsattack. Även Apotek Hjärtat, bensinkedjan St1 och tågbolaget SJ drabbades av störningar i sina system.

Bakom attacken ligger den ryska hackergruppen Revil och enligt FBI handlar det om samma grupp som angrep en av världens största köttkoncerner, JBS i Brasilien, med en liknande attack förra månaden.

Hackarna kräver 70 miljoner dollar, motsvarande omkring 600 miljoner kronor, för att öppna systemen igen. Kravet har publicerats på Revils blogg.

– Detta är en av de mest omfattande attacker vi någonsin har sett. Just nu har vi fått bekräftelse på att 70 tjänsteleverantörer har drabbats, vilket innebär att ytterligare 350 organisationer blivit påverkade. Dock förväntar vi oss att omfattningen av detta är mycket större än vad som rapporteras av enskilda säkerhetsleverantörer, säger Ross McKerchar, vice president och CISO på Sophos.

Coop jobbar på att öppna sina butiker igen, bland annat genom att erbjuda betalning via kedjans egna lösning.

”Ett större antal butiker över hela landet öppnade under söndagen, den 4 juli genom att erbjuda kunder och medlemmar appen Coop Scan & Pay för att möjliggöra betalning i våra butiker. Samtidigt har det pågått ett intensivt arbete att byta ut kassasystem i de butiker som varit stängda och där Coop Scan & Pay-lösningen tyvärr inte varit möjlig.”, skriver de i ett pressmeddelande.