
– Personer med mycket svag koppling till Sverige ska inte kunna komma till Sverige för att begå brott eller för att agera i strid med svenska säkerhetsintressen, säger statsminister Ulf Kristersson (M) som under en pressträff den 1 augusti gav en samlad bild över regeringens åtgärder för att stärka Sveriges säkerhet.
Inre gränskontroll syftar till att kunna identifiera personer som reser in i Sverige och som kan utgöra ett säkerhetshot eller på annat sätt hota allmän ordning och säkerheten i landet. I maj tidigare i år fattade regeringen beslut om att tillfälligt återinföra gränskontroll vid inre gräns. Beslutet sträcker sig fram till början av november.
– Polismyndigheten har i regleringsbrevet för 2023 i uppdrag att säkerställa och genomföra gränskontroller och andra typer av kontroller vid inre gräns. Sedan uppdraget gavs i slutet av förra året har säkerhetsläget försämrats. Därför ser vi nu behov av förstärkta insatser och en intensifiering av kontroller, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).