Lots Security får nya majoritetsägare när Kencat Holding AB köper huvuddelen av aktierna i företaget. Investerarna bakom Kencat har bred kompetens inom larm, säkerhet och närliggande branscher och planerar att aktivt bidra till bolagets fortsatta utveckling tillsammans med den befintliga personalen.
De tidigare ägarna, Gunnar och Tuula Ranebäck, har drivit och byggt upp företaget i över 40 år. Verksamheten, som är specialiserad på personlarm och kommunikationssystem, kommer att fortsätta som vanligt och åtaganden gentemot kunder påverkas inte av ägarbytet.
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Skaffa Aktuell Säkerhet Nyhetsbrev
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.