Susan Bergman, affärsområdeschef för säkerhet på Företagsuniversitetet.
Susan Bergman vill ge fler perspektiv och mer utrymme för samtal på Perspektiv Säkerhet. Hon är affärsområdeschef för säkerhet på Företagsuniversitetet och utsågs själv till Årets Säkerhetsprofil 2020. Foto: Liza Simonsson

Susan Bergman har en bakgrund inom cybersäkerhet, krisberedskap och riskhantering. Före Företagsuniversitetet var hon enhetschef för cybersäkerhet på H&M Group och har tidigare arbetat på Combitech och Trafikverket. År 2020 utsågs hon till Årets Säkerhetsprofil.

Inför Perspektiv Säkerhet den 8 oktober ställer vi tre frågor om hennes ambitioner och tankarna bakom årets program.

Du tar över ansvaret för Perspektiv Säkerhet. Vad vill du sätta din egen prägel på, och vad är viktigast att ta med sig vidare?

– Jag vill bygga vidare på det starka arv som Säkerhetsgalan har skapat, men samtidigt utveckla mötesplatsen. Namnbytet till Perspektiv Säkerhet speglar det ganska bra. Säkerhetsområdet har blivit bredare och mer komplext, och jag vill att vi ska våga lyfta fler perspektiv, skapa mer samtal och fortsätta vara en plats där hela säkerhetsbranschen möts. Samtidigt ska vi självklart värna traditionerna, inte minst Årets Säkerhetsprofil, som har delats ut sedan 2009.

Årets program rör sig mellan säkerhetspolitik, ledarskap, informationspåverkan och människors erfarenheter av krig. Vilken tanke håller ihop de olika perspektiven?

– Att säkerhet ytterst handlar om människor och vår förmåga att förstå och hantera en föränderlig omvärld. Teknik, geopolitik, ledarskap och mänskligt beteende hänger ihop betydligt mer än vi ibland tänker på. Vi vill därför ge deltagarna flera olika perspektiv på samma grundläggande fråga: Hur bygger vi ett tryggare och mer motståndskraftigt samhälle?

Vad vill du att deltagarna ska ha fått med sig när de går hem, och hur skapar ni utrymme för samtal som kan fortsätta efter konferensen?

– Jag hoppas att man går därifrån med nya tankar, nya kontakter och kanske någon invand föreställning som har utmanats. En bra konferens ska inte bara ge svar utan också väcka nya frågor. Därför är mötena mellan deltagarna minst lika viktiga som det som händer på scenen. Programmet övergår också i mingel och middag, vilket ger gott om utrymme för de samtal som ofta blir dagens mest värdefulla.

Läs också: Susan Bergman ny affärsområdeschef för säkerhet på Företagsuniversitetet

Läsarerbjudande: 20 procent rabatt på Perspektiv Säkerhet

Perspektiv Säkerhet arrangeras av Aktuell Säkerhet och Företagsuniversitetet den 8 oktober 2026 i Stockholm. Eftermiddagens föreläsningar och samtal följs av mingel, middag och prisutdelningar.

Som läsare av Aktuell Säkerhet får du 20 procent rabatt på deltagaravgiften.

För att ta del av rabatten ange koden Aktuell20% i meddelandefältet.

https://www.foretagsuniversitetet.se/Boka/Boka

Läs hela programmet och boka din plats!