När det kommer till att digitalisera Danmark med utrustning av kommersiell 5G och IoT har TDC valt Ericsson framför Huawei, det rapporterar Telekomnyheterna. Samarbetsavtalet mellan TDC och Ericsson sträcker sig över fem år och innefattar även Ericsson Operation Engine samt ett helhetsgrepp för att modernisera TDC:s RAN med lösningar från Ericsson Radio System.

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här

I och med avtalet med Ericsson säger TDC nej tack till tidigare samarbetspartner Huawei, som i sin tur tog Ericssons plats hos TDC för sex år sedan.

– Jag är mycket exalterad över att TDC nu börjar bygga framtidens infrastruktur tillsammans med Ericsson och möjliggöra ett digitalt Danmark med bästa nationella trådlösa nätverket. 5G kommer att medföra kapacitetsförändring, internethastighet och intelligenta anslutningar. Med andra ord 5G kommer att driva en ny era för den digitala ekonomin och hjälpa Danmark bygga vidare på positionen som global digital ledare, säger TDC:s vd Allison Kirkby i en kommentar, rapporterar Telekomnyheterna.

Utrullningen av 5G-nätet kommer att inledas i år och TDC har som mål att kunna erbjuda 5G över hela Danmark i slutet av 2020.