På Riksarkivets hemsida står att myndighetens handlingar ”under hela bevarandetiden” ska hanteras, förvaras och skyddas så att den fysiska och logiska kvaliteten bibehålls. För svensk del handlar det inte minst om rätten att ta del av allmänna handlingar. Hur spara viktig data för framtiden är en fråga på tapeten då och då. Långtidslagring är ett […]
Maria Forsström
Uppdaterad: 17 februari 2025Publicerad: 17 februari 2025
Antoine Simkine. BILD: IT Press tour
På Riksarkivets hemsida står att myndighetens handlingar ”under hela bevarandetiden” ska hanteras, förvaras och skyddas så att den fysiska och logiska kvaliteten bibehålls. För svensk del handlar det inte minst om rätten att ta del av allmänna handlingar.
Hur spara viktig data för framtiden är en fråga på tapeten då och då. Långtidslagring är ett problem på flera sätt, inte minst när det gäller känslig information.
Både kassett- och videoband är ömtåliga och kan inte bara bilda bandsallad utan även avmagnetiseras. Så även disketter. Skivor av olika typer kan repas eller bli oläsbara och eftersom utvecklingen går så snabbt är det en tidsfråga tills det knappt finns utrustning att spela upp dem på – fråga bara den som sparat viktiga saker på floppydiskar och inte tänkt på att uppdatera.
En hårddisk då? Också där förändras standarder.
Men film? Film har bevisats kunna sparas upp till 150 år – hittills. Och kan spelas upp på gammal teknik befintlig än i dag. Så det finns idéer.
På pressträffen IT Press tour i Malta i december var Antoine Simkine på plats för att presentera en möjlig lösning på problemet. Han kommer från filmbranschen, och det är också därifrån han tagit sin idé. Antoine Simkine har numera patent på en metod för att arkivera data via film. Något han och hans företag Digifilm kallar ”WORM”-teknik – ”write once, read many”, ungefär skriv ned en gång, läs många gånger – är grunden i den nya lagringsmetoden Archiflix. Enligt deras undersökningar ska informationen vara läsbar i minst hundra år, och möjlig att lagra varhelst kunden vill. Miljövänligt, till och med, enligt pitchen.
Det de gör är att spela in visuell digital kod på film, och därigenom kombinera fördelarna med både analog och digital teknik. Målet är att alltid kunna hämta en exakt kopia av den lagrade originalfilen, inklusive all metadata, i stället för att som i dag kanske få en kopia av en kopia av en kopia där all extra information är borta.
Antoine Simkine och hans kollegor Rip Hampton O’Neil och Pierre Ollivier grundade ett visual effects-företag i slutet av åttiotalet, när film fortfarande filmades på, ja, film.
– Utmaningen då var att föra över den till en dator och sedan föra tillbaka dem till film. Det lärde oss en hel del om hur man hanterar sådant, säger han.
Efter alla år i visual effects bestämde sig Antoine Simkine för att göra sina egna filmer, och möttes omedelbart av frågan hur han kan spara dem – eftersom de nu var helt digitala.
– Det fanns en del regler hos franska National Film Center jag inte gillade. Som att de tvingade oss att spara allt digitalt. Och jag tänkte, det här är inte en bra idé.
Så fungerar Archiflix. BILD: Antoine Simkine/Digifilm
Han ville inte se sin data sparad som en digital kopia. Han ville behålla, och ha tillgång till, originalfilen. Svaret var en kombination av film och modern kod.
– Film i dag är gjord av polyester, som i princip är så oförstörbar att problemet snarare är återvinning, säger Antoine Simkine.
– Den förändras, men mycket mycket lite. Så vi tänkte att ok, vad kan vi göra med det här?
Svaret blev attspara data i små små bilder de kallar pixlar. På film. Och lagra den varän användaren önskar. Mekanismen de har byggt ska ge användarna tillgång till datan antingen på plats eller via molnet, och det Archiflix söker nu är sponsorer att arbeta med för att göra verklighet av idén.
– Det hela är lite av en paradox, att allt blir mer och mer modernt, men att den här tekniken med, låt oss kalla det gamla anor, kan fortsätta att fungera, säger Antoine Simkine.
ANNONS
Maria Forsström
Dela artikeln
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.
Manage Consent
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Alltid aktiv
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.