Den tekniska kommitté som tagit fram standarden består av representanter från flera delar av säkerhetsbranschen. Arbetet har byggt på välkända modeller och principer från angränsande områden som riskhantering, projektledning och fysisk säkerhet. Bland dessa återfinns exempelvis PDCA-modellen (Plan-Do-Check-Act), ESRM (Enterprise Security Risk Management), KPI-styrning och CPTED (Crime Prevention Through Environmental Design). Enligt ASIS ger det standarden en stark teoretisk förankring och gör den samtidigt praktiskt tillämpbar.

Den nya standarden beskrivs som omfattande och innehåller flera nyheter jämfört med tidigare riktlinjer inom området. Bland annat behandlas frågor om rekryteringsprofiler och kompetenskrav för olika roller inom personsäkerhet, bedömning av faktisk skyddseffekt samt behovet av kontinuerlig utbildning, övning och uppföljning. Även strategiska aspekter, såsom hur personsäkerhetsprogram bör placeras i organisationen för att uppnå största möjliga effekt, lyfts fram som centrala.

För den svenska marknaden bedöms standarden vara mest relevant för större organisationer med etablerade säkerhetsfunktioner. Samtidigt kan delar av innehållet användas även i mindre verksamheter, till exempel som underlag vid framtagning eller uppdatering av styrande dokument inom området.

Sammanfattningsvis beskrivs standarden som ett värdefullt verktyg för seniora säkerhetsexperter på strategisk, operativ och taktisk nivå. Den är dock inte avsedd som ett instegsmaterial, utan kräver både djup branschspecifik kompetens och förmåga att tillämpa teoretiska och projektledningsmässiga principer i praktiken.