Den europeiska IT-säkerhetsföretaget Tehtris utökar nu sin nordiska organisation med syftet att särskilt stärka försäljningen och närvaron i Sverige. Utökningen sker efter stor efterfrågan på Tehtris-lösningar som en följd av att Tehtris verkligen gick in på den nordiska marknaden tidigare i år.

Nyrekryterade är Fredrik Losman och Jim Sadejeff, båda som kanalchefer, och Alexander Hagglund i presales-funktionen. Alla tre har basen i Sverige.
– Sedan vi gick in i Norden med Tehtris har det funnits ett stort intresse och efterfrågan – särskilt i Sverige. Därför är vi glada att kunna presentera starka IT-säkerhetsprofiler i Sverige så att vi kan säkerställa det svenska samhället på bästa möjliga sätt, säger Kim Brønsted, nordisk regionchef för Tehtris.

Alla tre nyanställda har en omfattande IT-säkerhetskompetens med sig. Fredrik Losman har till exempel över 20 års erfarenhet från IT-säkerhetsföretagen Tufin och Panda Security, Alexander Hagglund kommer från en befattning som försäljningsingenjör hos Sophos, och Jim Sadejeff har en bakgrund hos IT-säkerhetsföretagen VIPRE Security Group, Heimdal Secuyrity och senast Nordic Defenders.
– Jag är mycket spänd på att bli en del av Tehtris och starta uppbyggnaden av kanalen i Norden och särskilt i Sverige. När jag ser på Tehtris’ portfölj med XDR-plattformen, en så kallad Single Pane of Glass, erkänd av Gartner, Honey Pots, EDR+EPP, CTI, SOAR och mycket mer, ger det mig stor tilltro till en enorm framgång på marknaden. Jag ser fram emot denna spännande resa, säger Jim Sadejeff, ny kanalchef hos Tehtris.