Inom ramen för samarbetet ska Swedbank bidra med finansiell och digital säkerhetskompetens till utbildningsmaterialet, samtidigt som banken ska hjälpa till att sprida initiativet nationellt. Ambitionen är att öka ungas förmåga att identifiera och hantera hot som nätfiske, bedrägerier och dataintrång.

– Det finns ett stort behov av ökad kunskap om digitala risker, inte minst bland barn och unga. Samtidigt ser vi att kunskapen ofta behöver nå hela familjer, inklusive äldre generationer, säger Per-Albin Johansson, projektledare på Stiftelsen Tryggare Sverige.

En del av långsiktigt arbete

Från och med 2026 planeras medarbetare från Swedbank att delta i utbildningstillfällen kopplade till Hackshield. Under dessa utbildningar får barnen grundläggande kunskap om cybersäkerhet och uppmuntras att föra kunskapen vidare till personer i sin närhet, exempelvis föräldrar samt mor- och farföräldrar.

Enligt Swedbank är satsningen en del av bankens långsiktiga arbete med kunskapsspridning och förebyggande säkerhet.

– Genom samarbetet vill vi bidra till att barn och unga får både kunskap och självförtroende att agera tryggt på nätet. Det stärker i förlängningen både individers säkerhet och samhällets motståndskraft mot digitala hot, säger Petra Klein, koncernsäkerhetschef på Swedbank.

Nått över 8 000 barn

Hackshield är ett utbildningskoncept som utvecklats i Nederländerna och bygger på spelbaserat lärande, där barn får rollen som ”cyberagenter”. I Sverige drivs initiativet av Stiftelsen Tryggare Sverige i samarbete med Polisen. Under 2025 har programmet enligt arrangörerna nått över 8 000 barn och skolor i 61 kommuner.

Med det nya samarbetet är målet att skala upp verksamheten ytterligare under kommande år. Bakgrunden är en ökande digitalisering av vardagen, där barn allt tidigare exponeras för nätbaserade tjänster – och därmed även för risker kopplade till bedrägerier, desinformation och kränkningar online.