Säpochefen menar att lagen om terrorbrott gett effekt
Ett år efter att utlandsresor med syfte att utföra terrorbrott blivit straffbart är det ingen som har dömts – endast en har lett till åtal. Säkerhetspolisen chef Anders Tornberg menar dock att flera har gripits enligt lagen, något som vittnar om att lagen gett effekt. – Vi ser ändå att det har pratats om det i […]
Linda Kante
Uppdaterad: 20 februari 2017Publicerad: 20 februari 2017
Ett år efter att utlandsresor med syfte att utföra terrorbrott blivit straffbart är det ingen som har dömts – endast en har lett till åtal. Säkerhetspolisen chef Anders Tornberg menar dock att flera har gripits enligt lagen, något som vittnar om att lagen gett effekt.
Anders Thornberg, chef för Säkerhetspolisen.
– Vi ser ändå att det har pratats om det i de kretsarna som vi följer, man har förstått att man kan få problem om man reser. Vi har gått till åklagare, vi har gjort gripanden, så det är klart att det har fått en viss effekt, säger han till Sveriges Radio.
Lagen, som infördes 1 april förra året, kom till efter det att 300 svenskar rest till Syrien och Irak för att ansluta sig till våldsbejakande grupper som till exempel islamiska staten. Numera har resandet minskat, något som främst förklaras med de hårdare gränskontrollerna i Syrien. Anders Thornberg menar att även att lagen använts för att stoppa resandet, men han vill inte precisera hur många gripanden det rör sig om.
– Det är svårt att bevisa brottet ända ut, eftersom vi inte kan resa till det andra landet och bevisa vilket syfte man haft, vi kan inte göra brottsplatsundersökningar och förhöra folk och så vidare. Men det är viktigt för en rättsstat att tala om i sin lagstiftning att det är rimligt att man inte får åka och begå terrorattentat i andra länder, säger han till Sveriges Radio.
Den enda person som åtalats friades av Svea hovrätt på grunderna att det osannolikt att hens syfte var att åka till Syrien för att strida med al-Qaidas syrianska gren, Nusrafronten. Dock betydde det inte att hens avsikt var att utföra terrorbrott, menade domstolen.
Regeringen tillsatte nyligen en utredning som har i uppdrag att se över de svenska terrorlagarna. I denna ska även en jämförelse med lagstiftningen i andra länder göras. Terroristforskaren Magnus Ranstorp menar att den svenska lagen, så som den är utformad i dag, inte är speciellt effektfull. Detta eftersom det är svårt att påvisa vilket syftet med resan är. Han pekar på Norges lagföring i frågan som exempel, där samröre med terrororganisationer är kriminaliserat.
– I Norge har det lett till fler fällande domar, och där har vi en ojämn lagstiftning i Norden, säger han till Sveriges Radio.
ANNONS
Linda Kante
#IS
#säpo
#terrorbrott
#terrorism
Dela artikeln
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.
Manage Consent
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.