– Vi är glada att välkomna Helsingborg Stad som partner i arbetet med att öka säkerheten för unga på nätet. HackShield har visat sig vara en effektiv metod för att öka medvetenheten om de risker som finns på nätet och utrusta ungdomar med de nödvändiga kunskaperna för att navigera säkert online. Tillsammans kommer vi att göra skillnad och skapa en säkrare digital värld, säger Marika Haug, kriminolog på Stiftelsen Tryggare Sverige.

Genom detta samarbete kommer Helsingborgs stad och Stiftelsen Tryggare Sverige utbilda barn i kommunen till juniora cyberagenter. Utbildningen sker i skolan som får lektionsmaterial, möjlighet att få besök av experter samt datorspelet HackShield. Datorspelet blir ett lustfyllt sätt att lära sig hur man navigerar säkert på nätet. Barnen kan dessutom tävla mot varandra för att bli cyberhjältar.

– Vi är stolta över vårt partnerskap med Stiftelsen Tryggare Sverige och ser fram emot att införa HackShield i Helsingborg. Att skydda våra unga medborgare i den digitala världen är av yttersta vikt, och detta initiativ kommer att hjälpa oss att uppnå detta mål, säger Mona Andersson, ansvarig samordnare, Pedagogiskt Center i Helsingborg stad.