Målet är att på sikt bygga ett strategiskt partnerskap med fokus på ökad säkerhet i Polen, Östersjöregionen och Europa. Samarbetet kan även komma att inkludera initiativ som stödjer Ukraina och potentiella samarbeten med den ukrainska industrin.

– Vi är glada över det här avtalet och ser fram emot att samarbeta med PGZ. Detta är ytterligare ett steg i att stärka samarbetet mellan den polska och svenska försvarsindustrin. Det finns en stor potential i att utöka det befintliga partnerskapet mellan de två länderna och bidra till ökad säkerhet och stabilitet i Europa, säger Micael Johansson, vd och koncernchef på Saab.

Samarbetet kan komma att omfatta projekt inom luft-, mark- och sjöförsvar, och enligt Saab är ambitionen att genom avtalet också bidra till moderniseringen av Polens försvarsförmåga.