Enligt en ny rapport är smarta telefoner och affärssystem på väg att slå sig in på den nordiska betalmarknaden. Men samtidigt som det finns en efterfrågan på snabba och trygga betalningar riskeras nya metoder bromsas av gamla traditioner. Det visar en ny studie som Visa genomfört tillsammans med Ipsos och Deloitte. 

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här

– Snabba och säkra betalningar blir extra aktuellt med det nya PSD2-regelverket [EU:s nya betaltjänstdirektiv som reglerar betalningstjänster och betalningsleverantörer inom EU, red. anm]. Det ställer högre krav på att betalsystem är uppdaterade. Annars riskerar betalningar att bli fördröjda och i värsta fall stoppade, säger Eilin Schjetne, product director på Visa.

Samtidigt är säkerhetsfrågan högprioriterad. Både konsumenter och företagare i Norden är mer måna än andra att dubbelkolla sina betalningar, vilket har skapat en tröskel för automatiska betalningar. Detta enligt studien från Ipsos. Frågan om säkerhet påverkar även mobila kortbetalningar.

– Studien visar att många fortfarande tror att kortbetalningar med mobiltelefonen är ett mindre säkert alternativ. Detta speglar inställningen vi sett i andra sammanhang. Här har både företag, banker och myndigheter ett arbete att göra i att utbilda marknaden om att så inte är fallet. Kortbetalningar i mobilen är ännu säkrare och upplevs ofta smidigare än traditionella kortbetalningar, säger Eilin Schjetne.