
En av dem som nyligen varit praktikant på Omegapoint är Julia Sahlin som just är klar med sin utbildning inom Netprogrammering på Newton. Tillsammans med studenterna Glenn Jönsson och Jennie Fogwall har hon tagit fram en teknisk lösning som garanterar anonymitet för visselblåsare. Lösningen är ett svar på det nya EU-direktiv som kräver att medlemsländer ska ha införlivat ett skydd för visselblåsare i sin nationella lagstiftning innan 17 december 2021.
– Det var väldigt spännande att ta sig an en riktig och viktig fråga. Vår lösning bygger på krypterad teknik, vilket innebär att om du får kännedom om missförhållanden så kan du rapportera det helt anonymt. Vår lösning gör det också möjlighet att via en anonym inloggning följa upp status på ärendet så att du vet att det omhändertas, säger Julia Sahlin, före detta praktikant på Omegapoint
Både Fredrik och Julia är övertygade om att fler kommer våga rapportera in till exempel sexuella trakasserier och regelbrott om de själva inte riskerar att avslöjas.
– Säkra metoder, processer och tekniker för att utveckla den här typen av lösningar finns. Men vi i IT-branschen har ett jobb att göra när det kommer till att förklara det vi gör på ett sätt som skapar trygghet. I det här fallet är tryggheten förmodligen avgörande för om du väljer att rapportera det du varit med om eller inte, säger Fredrik.
Lösningen bygger på öppen källkod och finns tillgänglig att ladda ner gratis för utvecklare som vill ta vid och utveckla systemet ytterligare.
– Vi tycker om att dela med oss av vår kunskap så det kändes självklart att tillgängliggöra resultatet, fortsätter Fredrik.
Julia är en av stjärnorna i årets praktikantkull och den 1 juli började hon sin anställning på Omegapoint som konsult inom området säker digitalisering med inriktning på webbprogrammering.
– Praktiken var otroligt givande. Förutom att området är spännande var det en möjlighet att kika in i verkligheten bortom skolbänken. Och för mig blev det ju en fullträff eftersom jag nu börjar jobba på Omegapoint, avslutar Julia.