Den 1 april införde MTR och SL trygghetsteam på pendeltågen. Trygghetsteamen har under de första fem månaderna hanterat runt 1 000 händelser per månad och genom detta kunnat bidra till ökad trygghet ombord på pendeltågen och på stationer. Initiativet har sedan start fått positiv respons av såväl resenärer som polis och lokalsamhälle och nu står det klart att SL beslutat om att förlänga arbetet med trygghetsteam under hela 2021.

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här

Fokus för trygghetsteamen är att arbeta uppsökande, vara synliga för resenärer och finnas till hands för att ingripa vid särskilda händelser. De arbetar även med att rapportera in klotter, skadegörelse och andra inslag som bidrar till att skapa otrygga miljöer. Projektet som initialt löpte under 2020, har efter beslut från SL nu förlängts till och med 2021.

– Vi är otroligt glada över att vi fått fortsatt förtroende att arbeta med trygghetsteamen. Vi är övertygade om att vi genom ökad närvaro av utbildade trygghetsresurser som arbetar uppsökande kan bidra till att förebygga och förhindra att otrygga situationer uppstår, säger Thomas Ahlskog, trygghetschef MTR Nordic.