Precis som väntat röstade riksdagen bort Stefan Löfvén som statsminister under tisdagsförmiddagen. Han fick 204 röster emot sig och 142 röster med sig. 

Anders Ygeman (S) Foto: Bill Nilsson/Regeringskansliet.

– Jag finns till talmannens förfogande, vi har flest mandat och är det största regeringesunderlaget, konstaterade Stefan Löfvén på en presskonferens efter omröstningen. 

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här

Moderaternas partiledare Ulf Kristersson sade från talarstolen strax förte omröstningen att en ny regering krävs för att ta itu med Sveriges problem. Socialdemokraternas gruppledare Anders Ygeman poängterade därpå att Kristersson leder det näst största partiet samt har ett regeringsalternativ som är mindre än de rödgrönas.

– Vill Kristersson bevara blockpolitiken måste han söka stöd hos SD. Det går inte att ignorera SD, men man behöver inte göra sig beroende av dem, sade han.

Jimmie Åkesson, partiordförande för SD, upprepade sitt mantra om att partiet fått omkring 1,1 miljoner röster och att de därför bör få inflytande.

– Vi kommer fälla varje regering som inte ger oss ett rimligt inflytande, sade Åkesson.

Talmannen Anders Norlén kommer att inleda talmansrundor på torsdag.