AddSecure har tillkännagett utnämningen av Katarina Bonde till styrelseordförande och Marlene Forsell till styrelseledamot. I takt med att AddSecure fortsätter genomföra sin tillväxtstrategi kommer de nyutnämnda styrelseledamöterna att tillföra ytterligare kompetenser och erfarenheter samt värdefulla nya perspektiv till styrelsen.
– Då vi är ett företag med snabb tillväxt är det avgörande för vår framgångsrika expansion – och för våra kunder och partners – att vi kontinuerligt genomför rätt strategier. Vi är övertygade om att våra två nya styrelseledamöter kompletterar styrelsens kompetens och erfarenheter och kommer att bidra med värdefulla perspektiv, säger Stefan Albertsson, vd för AddSecure.
Katarina Bonde är en erfaren internationell företagsledare, entreprenör och investerare. Hon är för närvarande styrelseordförande i Mentimeter, FlatFrog Laboratories, Stratsys och styrelseledamot i Mycronic och Stillfront Group. Tidigare styrelseuppdrag inkluderar Opus Group, Nordax Group, Micro Systemation, Fingerprint Cards, Sjätte AP-fonden och ORC Software.
– Jag är stolt över att ha blivit vald till styrelseordförande för AddSecure och är glad över att kunna bidra till nästa kapitel i företagets framgångssaga, säger Katarina Bonde.
Marlene Forsell sitter i styrelsen för Scandinavian Tobacco Group, Kambi Group PLC, Nobia AB, Lime Technologies och InDex Pharmaceuticals AB. Tidigare innehade hon tjänsten som Chief Financial Officer och Senior Vice President på Swedish Match AB.