Berätta om bakgrunden till att du skrev boken!

– Idén har funnits hos mig i många år – att sammanställa och publicera mina tankar i form av en bok om informationssäkerhet. På senare tid har jag känt att jag samlat på mig tillräckligt med praktiska erfarenheter och olika perspektiv på området för att realisera idén. Kunskapsbehovet i samhället är enormt, på alla nivåer, så böcker i ämnet bör naturligtvis finnas. Själv har jag saknat en bok att använda i utbildningar och att kunna dela ut till ledningsgrupper och andra nyckelpersoner i organisationer.

Varför tror du ingen har skrivit en bok om detta på svenska tidigare? 

– Vet inte, folk i branschen har kanske för mycket att göra helt enkelt, och så finns det nog en föreställning om att folk läser mindre böcker än tidigare. Så kan det vara, men jag tror att det inom alla områden behövs böcker som komplement till information på nätet. Det finns ju viss litteratur, men ingen grundbok som har denna breda målgrupp.

Vilka vänder sig boken mot och vart går den att köpa? 

– Boken vänder sig till både studenter och yrkesverksamma. Ambitionen har varit att skriva en bok som kan läsas utan några egentliga förkunskaper, eftersom en målsättning är att sprida kunskaper även till de som inte redan är frälsta. Sedan kan det nog finnas guldkorn även för de insatta, exempelvis kan de som är mer tekniskt orienterade få kunskaper om styrning av informationssäkerhet och hur man ökar säkerhetsmedvetandet i organisationer.

– Boken går att köpa direkt hos Studentlitteratur eller hos nätbokhandlare som Adlibris, Akademibokhandeln och Bokus.