I veckan hölls Business Arena, ett årligt branschevenemang för bygg och fastighet. CPO på AddSecure, Bo Linander, fanns på plats för att prata om fastighetsautomation, IoT och säkerhet. Vart är fastighetsautomationen på väg? Finns det något tak för hur digitala våra hem kan bli? – Fastighetsautomation för mig handlar egentligen om kommersiella fastigheter och […]
Linda Kante
Uppdaterad: 19 september 2019Publicerad: 19 september 2019
I veckan hölls Business Arena, ett årligt branschevenemang för bygg och fastighet. CPO på AddSecure, Bo Linander, fanns på plats för att prata om fastighetsautomation, IoT och säkerhet.
Vart är fastighetsautomationen på väg? Finns det något tak för hur digitala våra hem kan bli?
– Fastighetsautomation för mig handlar egentligen om kommersiella fastigheter och hus, kanske inte i första hand våra hem. Fastighetsautomation i kommersiella fastigheter har en oerhört stor potential för tex effektiv energianvändning och effektiva underhålls-/driftlösningar, det vill säga inte i första hand slutanvändarens interaktivitet med systemen. Med det sagt så spiller ju delar av tekniken över till det som sker i våra hem, och utvecklas vidare för den målgruppen. Den enskilde hyresgästens användning handlar mer om interaktion med systemen, men visst finns det ett tak för hur digitala hemmen kan bli – de ska ju ändå i första hand fungera som fysiska företeelser som skyddar oss från elementen och fiendens insyn och anfall.
Vilka utmaningar går hand i hand med detta?
– Det finns troligen många utmaningar. I teknikskiftens inledning så finns det ju alltid risk för att man använder teknik för teknikens egen skull, men över tid så sker det en insvängning mot teknik som faktiskt tjänar verkliga syften och behov. En annan utmaning är ju säkerheten, och vem som tar på sig att se till så systemen är säkra när många intressenter skall interagera med de digitala hemmen och de underliggande tekniksystem som potentiellt är känsliga i något avseende.
Hur skyddar vi oss och vem ska ansvaret för skyddet ligga på?
– Så länge valet av automationslösning ligger på den enskilda parten, så är det viktigt att ha säkerhetstänket med från början oavsett vem det är, redan i kravställningen. Och det gäller säkerhetsaspekten initialt vid leverans, men också vidmakthållande av säkerheten i drift över tid. Ett exempel skulle ju kunna vara att jag vill styra belysning, temperatur och solskydd baserat på väder, tid på dygnet, om jag är hemma eller inte, och om fönster är öppna, i min egen lägenhet – då måste jag idag antagligen både köpa in systemet och ansvara för säkerheten själv. Men ju mer integererade lösningarna blir, och hyresgästen i en framtid erbjuds att prenumererar på automationen som ett tillägg till hyran, där olika digitala tjänster kan slås av och på och alla hyresgäster har tillgång till lösningarna om de vill – då är det ju troligen fastighetsägaren som tillhandahåller lösningen och därmed måste kliva in i hyresgästens ställe för att ställa rätt krav på säkerhet och skydd.
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.
Manage Consent
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Alltid aktiv
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.