Kemiindustriföretaget Perstorp Group har utvecklat ett nytt säkerhetsprotokoll för sina sju produktionsanläggningar. För att genomföra förnyelsearbetet har de tagit hjälp av konsultföretaget DuPont Sustainable Solutions (DSS).

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här 

Projektet inleddes genom att utvärdera uppfattningar kring säkerhet på företaget med hjälp av DSS undersökningsverktyg. Cirka 1500 anställda på Perstorp deltog i undersökningen, varav ungefär 1000 jobbade inom drift.

– Undersökningsverktyget har tagits fram för att kunna tillhandahålla insikter om förhållningssätt till säkerhet och risker i företaget. I fallet med Perstorp låg dessa insikter till grund för ett skräddarsytt säkerhetsprotokoll. Med en svarsfrekvens på över 85 procent tillhandahöll undersökningsresultaten viktig data och nödvändig information för att utveckla åtgärdsplaner. Åtta fokusområden definierades och utgör i dag ramverket för säkerhetsarbetet framöver, säger Cédric Parentelli, som är Managing Director på DuPont Sustainable Solutions i Europa och Nordafrika.

– När vi under 2017 insåg att vi behövde förbättra vår säkerhetskultur, ville vi göra det på ett så snabbt och effektivt sätt som möjligt. Vi bad DuPont Sustainable Solutions att hjälpa oss med att utveckla ett bra verktyg för att utvärdera oss själva, samt ett protokoll för att identifiera kontinuerliga förbättringsområden inom säkerhet. Det har varit intressant att se att de områden som presterade bra när det gäller säkerhet även motsvarade de områden där de anställda var som nöjdast. Det här tyder på att ett företag med en mogen säkerhetskultur där de anställda känner sig uppskattade och omhändertagna av sin arbetsgivare – och samtidigt uppmuntras att agera självständigt – leder till högre nivåer av tillfredsställelse och motivation bland de anställda. Samtidigt förbättras resultaten inom andra områden. När de anställda blir mer engagerade i hela verksamheten tror vi att detta enbart kan ha en positiv inverkan på hela företagets framgång, säger Jan Secher, ordförande och vd på Perstorp.