Årets Säkerhetsprofil är en av branschens mest ansedda utmärkelser och ges till någon som brinner för säkerhetsfrågor och som verkar inom branschen. Priset har delats ut årligen sedan 2010 och vanns förra året av Melina Mellin, säkerhetschef på Södertälje sjukhus.
De tre nominerade i år är Johan Ahlström. riskingenjör, Västerås stad, Ralph Benton, chief security & information security officer, Schibsted och Hanna Linderstål, grundare och vd, Earhart business. Vinnaren utses på Säkerhetsgalan i Stockholm den 30 september.
Nomineringarna lyder:
Johan Ahlström
Johan Ahlström är riskingenjör i Västerås stad och engagerar sig bland annat i civilt försvar och beredskapsfrågor på ett engagerat och entusiasmerande sätt. Med ett stort lugn och en professionell framtoning har han satt Västerås på kartan genom att få staden att satsa miljonbelopp på ökad beredskap, framgångsrik krishantering och ökat antal trygghetspunkter i staden. Han har ett ödmjukt förhållningssätt, lyfter gärna fram sina medarbetare och är en sann förebild, som kan inspirera andra att lyckas i säkerhets-, trygghets- och beredskapsarbetet.
Ralph Benton
Ralph Benton har – utifrån två decenniers erfarenhet av att leda utveckling inom informations- och IT-säkerhets – en obändig och innerlig vilja att lyfta och belysa cybersäkerhetsfrågorna samt göra dem mer förståeliga. Han arbetar aktivt för att få upp frågan om cybersäkerhet på ledningsnivå för att också få medvetenheten att sippra ner i den stora mediakoncernen. Han lyckas helt enkelt med det andra säger att de måste göra och delar även med sig av sin stora kompetens i externa sammanhang på ett generöst och pedagogiskt sätt.
Hanna Linderstål
Hanna Linderstål är inte bara vd och grundare av ett cyberunderrättelseföretag, utan också en karismatisk föreläsare med oändlig energi! Hon har en bred kompetens inom flera områden och har tillfört nya dimensioner till samhällssäkerhet. Hon har bland annat tagit fram ett AI-baserat stöd för krisövningar, fungerar som rådgivare till myndigheter och internationella organisationer och är dessutom engagerad i flera intresseorganisationer. Med ett skarpt öga för detaljer och ett djupt samhällsengagemang är hon en folkbildare utöver det vanliga.
Juryn som utser Årets Säkerhetsprofil 2024 består av Jenny Persson, Aktuell Säkerhet, Lotta Eriksson, Företagsuniversitetet, Richard Buske, Secnet, Kristiina Mellin och Per Lundqvist, ASIS, Johan Sjöberg, Svenskt Näringsliv, Jaak Akker, SIG Security, Lina Ilmrud, Qnet och Melina Mellin, Årets Säkerhetsprofil 2023.
I nästa nummer av papperstidningen, som utkommer i september, kan du läsa längre intervjuer med de tre nominerade.