Det finns goda förutsättningar för en ökad motståndskraft och försvarsvilja i Sverige. Det visar en enkät som MSB låtit undersökningsföretaget Kantar Public göra mellan den 22 och 25 oktober i år. – Att så många vill hjälpa andra när något händer är en styrka för vårt land. Nu stärker Sverige både det civila och militära […]
Linda Kante
Uppdaterad: 7 november 2022Publicerad: 7 november 2022
Det finns goda förutsättningar för en ökad motståndskraft och försvarsvilja i Sverige. Det visar en enkät som MSB låtit undersökningsföretaget Kantar Public göra mellan den 22 och 25 oktober i år.
94 procent av befolkningen mellan 16 och 70 år, svarar ja på frågan om man tycker att Sverige är ett bra land att leva i.
77 procent uppger att det är en självklarhet att hjälpa andra vid en olycka eller en kris. Siffran blir 90 procent om man även räknar in de som svarar att det är självklart att hjälpa de man känner.
37 procent uppger att de klarar sig minst en vecka vid en samhällskris. Det är fler än vid MSB:s tidigare undersökningar.
– Att så många vill hjälpa andra när något händer är en styrka för vårt land. Nu stärker Sverige både det civila och militära försvaret för att bättre kunna möta olika former av hot. Därför är det väldigt bra att fler också ser över sin hemberedskap. Ju fler som är beredda, desto starkare blir Sveriges samlade beredskap, säger MSB:s generaldirektör Charlotte Petri Gornitzka.
Ökad motståndskraft och försvarsvilja
I MSB:s uppdrag att stärka det civila försvaret ingår att stärka befolkningens motståndskraft och försvarsvilja, det vill säga att många kan och vill värna vårt land och våra demokratiska rättigheter – även om det innebär svåra uppoffringar. Som en del i MSB:s uppdrag genomfördes i somras en informationssatsning för att få fler människor att skaffa hemberedskap för en vecka. Varje år genomförs också Krisberedskapsveckan i hela landet med samma syfte. Denna vecka inleds en informationsinsats för att stärka människors försvarsvilja.
Viktiga förutsättningar
Viljan att försvara Sverige stärks av att många tycker att Sverige är ett bra land att leva i. En annan viktig förutsättning är att man upplever sig vara en del av den samlade beredskapen och förstår sin roll.
– Viljan att hjälpa varandra finns i oss alla. De kriser som Sverige har gått igenom de senaste åren, som skogsbränder, terrorattentatet på Drottninggatan i Stockholm och pandemin har visat att det finns en stark vilja och förmåga hos många att hjälpa varandra när samhället hotas. Den viljan och beslutsamheten är grundläggande för Sveriges samlade styrka, säger Charlotte Petri Gornitzka.
Vaga kunskaper om civilt försvar
Med den informationssatsning som MSB nu gör vill myndigheten bidra till en ökad försvarsvilja hos befolkningen genom att lyfta fram:
människors inneboende vilja att hjälpa varandra och gå samman när något hotar oss
att vi alla behöver bidra och är en del av det civila försvaret – om man inte har en roll i det militära försvaret
att Sverige har totalförsvarsplikt.
Undersökningen visar att bara hälften av respondenterna känner att de är en del av Sveriges beredskap och många har vaga kunskaper om vad civilt försvar och totalförsvarsplikt är.
– Det är viktigt att man förstår sin roll och vad man själv kan göra vid kriser och krig för att man ska känna sig som en del av Sveriges beredskap. Vi behöver bli bättre på att nå ut med information om hur Sveriges totalförsvar fungerar, säger Christina Andersson, riskkommunikatör vid MSB.
Ökat intresse för beredskapsfrågor
MSB, Försvarsmakten och frivilliga försvarsorganisationer märker ett ökat intresse hos allmänheten för Sveriges och den egna beredskapen. Samtidigt finns en utbredd oro för vilka konsekvenser det säkerhetspolitiska läget kan få för Sverige och det egna hushållet.
– Vi behöver hjälpas åt att erbjuda användbar och konkret information som människor kan agera och fatta välgrundade beslut utifrån, exempelvis om tänkbara konsekvenser av olika hot, hur man kan engagera sig i totalförsvaret, öka sin hemberedskap eller hur man på andra sätt kan bidra till Sveriges beredskap, säger Christina Andersson.
ANNONS
Linda Kante
#civilförsvar
#försvarsvilja
#MSB
Dela artikeln
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.
Manage Consent
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.