Nu lanseras det första personlarmet som kan ringa över 4G-nätet, vilket innebär att det är enda framtidssäkrade personlarmet på markanden.

Twig rullar nu ut Twig One 4G VoLTE, det första personlarmet med både 4G och Voice Over LTE, den kommunikationsstandard som gäller när 3G- och 2G(GSM)-näten släcks ner. Med VoLTE kan man ringa och surfa med högsta hastighet i 4G-nätet.

Teckna din prenumeration på Aktuell Säkerhet här

– Om du ska köpa ett personlarm idag, och vill vara säker på att det går att använda även om två år, så är det här det enda personlarmet som garanterat kommer att fungera. I många länder har man redan börjat släcka ner GSM-nätet och 3G-nätet börjar fasas ut. 2025 går PTS licenser för de svenska GSM- och 3G-nätet ut, men sannolikt är att nedsläckningen påbörjas i god tid före dess, säger Johannes Jacobsson, vd Axel Group.

Axel Group är Nordens främsta leverantör av personsäkerhet, och är återförsäljare av personlarm från TWIG.