
– Att vi får dessa priser är ett resultat av både starka laginsatser och effektivt teamwork. Vi visar tydligt att vi, genom att kombinera djup branschkunskap med gedigen kompetens inom Cisco, fortsätter skapa värde för våra kunder. Jag är oerhört stolt och tacksam över alla våra stjärnor som bidragit till dessa utmärkelser och vill rikta ett stort tack till Cisco för ett partnerskap i landslagsklass, säger Linus Wallin, vd Atea Sverige.
Atea har under de senaste 25 åren haft ett mycket nära samarbete med Cisco, och har sedan partnerprogrammets start 1994 varit Cisco Gold Certified Partner.
Bäst på mjukvara och säkerhet
Förutom den ärofyllda utmärkelsen Partner of the Year i Sverige fick Atea dessutom ta emot pris som årets mjukvarupartner i Nordeuropa, detta för tredje året i rad.
– Vi fortsätter att växa vår mjukvaruaffär och en av de viktigaste nycklarna är att vi löpande har utvecklat vårt erbjudande med fokus på att realisera värdet för våra kunder under hela livscykeln. Att för tredje året i rad få denna utmärkelse är ett fantastiskt kvitto på vårt arbete och det fina samarbetet vi har med Cisco, säger Robert Haglund, nationell affärsenhetschef på Atea Sverige.
Cisco prisade även Atea som årets säkerhetspartner i Nordeuropa – ett pris som Atea Sverige tar emot för första gången.
– Vi är extra stolta att prisas som årets säkerhetspartner i Nordeuropa då det inte enbart är i konkurrens med svenska bolag, samtidigt är det ett bevis på framförallt ett bra och långsiktigt samarbete. IT-säkerhet har aldrig varit viktigare och tillsammans med Cisco fortsätter vi att skydda våra kunder med säkerhetstjänster som nyttjar teknologier inom detektion och incidenthantering, säger Daniel Ehnhage, affärsområdeschef information management.