I dag är det så äntligen dags att samla säkerhetsbranschen under en eftermiddag och kväll. Här följer en kort rapport från delar av dagen. Titti Schultz börjar som sig bör att hälsa alla välkomna och först ut på scenen är Anders Hansen, leg. psykolog och författare till den uppmärksammade boken Hjärnstark och tv-program som bygger […]
Jenny Persson
Uppdaterad: 19 oktober 2021Publicerad: 19 oktober 2021
I dag är det så äntligen dags att samla säkerhetsbranschen under en eftermiddag och kväll. Här följer en kort rapport från delar av dagen. Titti Schultz börjar som sig bör att hälsa alla välkomna och först ut på scenen är Anders Hansen, leg. psykolog och författare till den uppmärksammade boken Hjärnstark och tv-program som bygger på samma bok.
– Hur många av er här vet om den mycket marginella risken som det finns med vaccinet mot covid-19 som Astrazenica har tagit fram? Där risken att drabbas av en allvarlig blodsjukdom som kan leda till döden? Och hur många vet om att god kondition halverar risken att drabbas allvarligt av covid-19?
Enligt Hansen är det en välinformerad publik, ovanligt många som räcker upp handen för att de vet om att fysisk aktivitet sänker risken för att drabbas allvarligt av covid-19. Och ska en summera hans briljanta föreläsning, rör på dig så höjer du chanserna för ett längre och friskare liv och en snabbare hjärna med bättre minne.
– Är det något jag vill att ni ska ta med er från dagen, så minns allt räknas!
Från hoten som den moderna människan möter i sitt vardagliga liv till cyberhoten mot Sverige med Ola Billger kommunikationschef från FRA.
Cyberhoten mot Sverige
-Det vi gör på FRA efterfrågas allt mer av allt fler, så ser utvecklingen ut och det beror ju på att hoten mot Sverige ökar. På flera fronter – allt från terrorattacker till cyberattacker, säger Ola Billger.
Han trycker på att det behövs fler som vill jobba med cybersäkerhet, fler som blir intresserade och det måste vi alla verka för. Det saknas flera tiotusentals på arbetsmarknaden i dag.
– Nästa år firar FRA 80 år, alla dessa år har vi ägnat åt att skydda Sveriges demokrati.
Ola Billger ställer den retoriskafrågan: Vad är problemet med cybersäkerheten i dag? Och svarar själv att den är alldeles för dålig i Sverige. Det gör vårt samhälle väldigt sårbart.
Trojan shield med Linda H Staff
16 länder medverkade i den numera rikskända polisinsatsen Trojan shield och på plats hos oss på Säkerhetsgalan är Linda H Staff, chef för underrättelseenheten vid polisens nationella operativa avdelning, och ansvarar bland annat för finanspolisen och samordningsfunktionen för åtgärder mot penningtvätt.
– Vi kom in tidigt i det här samarbetet av två skäl: vi hade tidigare arbetat med den så kallade enrochatten och där visade vi framfötterna med ordning, reda och struktur. Amerikanarna såg detta och man såg också att det fanns många svenska användare, vilket så klart inte var lika bra.
Genom arbetet med Trojan shield kom utredarna väldigt nära de här kriminella personerna och det man fick se var en otrolig grymhet. Titti Schultz ställde frågan hur man påverkas själv som utredare?
– Vår drivkraft blev ännu starkare, det är ju det här vi är satta att utreda och förhindra.
Linda H Staaf säger att samarbetet fortsätter, och att det är en del av NOAs dagliga arbete, att utbyte information med andra myndigheter och andra länder.
Corona express – Per Schlingman
Den pandemi som präglat vårt liv i mer än ett år kan ses som en tidsmaskin. Mästeranalytikern Per Schlingman är på plats för att berätta vilka förändringar som blir varaktiga och vilka kommer att klinga av? Och hur man kan agera för att ta vara på de möjligheter som uppstår?
– Är det något som hänt i den utvecklingen som världen är på väg efter pandemin? Det var en fråga jag ställde mig själv och jag ville hitta en form av karta om vart vi är på väg på grund av det som händer. Och mitt svar på frågan om världen kommer se annorlunda ut på grund av pandemin är ja. Det kommer bli varaktiga förändringar.
Pandemin tvingande fram effektivitet och flexibilitet, när vi var tvungna att trycka gaspedalen i botten, menar Schlingman.
– Vi människor är ganska lata, vi går gärna tillbaka till de vanor vi haft. Vi är vanedjur. Men i valet mellan att just nu, när vi går från en aktiv pandemi till något annat, väljer vi i Norden en hybridväg och tar vara till möjligheter som blivit möjliga i och med pandemin.
ANNONS
Jenny Persson
#cybersäkerhet
#digitalsäkerhet
#IT-säkerhet
#polisen
#Säkerhetsgalan
Dela artikeln
Aktuell Säkerhet jobbar för alla som vill göra säkrare affärer och är därför en säker informationskälla för säkerhetsansvariga inom såväl privat som statlig och kommunal sektor. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik
Genom att klicka på "Prenumerera" ger du samtycke till att vi sparar och använder dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy.
Manage Consent
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.